Dokument – Čtvrtá revoluce – energetická soběstačnost

5. ledna 2012 v 14:56 |  Mýma očima


orig. název - Die 4. Revolution - Energy Autonomy

režie - Carl-A. Fechner

dokument, který jsem viděla 1.12.2011 v rámci projekce Máte právo vědět

moje hodnocení - 70%Dokument zabývající se tématem ekologie, konkrétně obnovitelnými zdroji energie. Již začátkem dokumentu je předeslána informace, že zbývá asi 30 let, abychom přešli na obnovitelné zdroje energie, že je potřeba začít více využívat solárních panelů, větrných elektráren a třeba i elektromobilů, atd.

Nejsem z těch, co by se zajímali o ekologii, a tak byl tenhle dokument místy obtížnější pro mé chápání. Jako člověk hledající za všech okolností nějaké řešení, jsem však došla jen k jednomu závěru: Vše na tomhle světě je tolik komplikované, překombinované, že nejlepším řešením je vrátit se zpátky na stromy. Vymýšlíme nové a nové výrobky a technologie, které spotřebovávají energii. Tím pádem jí logicky potřebujeme víc a víc. Přímá úměrnost. Jenže zdroje energie nejsou nevyčerpatelné (ropa, zemní plyn, uhlí, uran) a bezpochyby jednou jejich zásoba dojde. Jsou tedy dvě řešení, přejít na obnovitelné zdroje nebo se vzdát moderních vymožeností, což je asi nereálné.

Při sledování dokumentu jsem měla chuť zbavit se moderní společnosti a odstěhovat se někam hodně daleko od lidí. Pěstovat vlastní potraviny, chovat zvířata, spoléhat na denní světlo, atd. Lze dnes vůbec takhle žít? Vytržen ze společnosti? Je fér, když v tomto vytrženém prostředí vyrůstají děti? Znemožnit jim život, který by chtěli žít, kdyby si mohli vybrat? Izolovat je od ostatních?

Opět jsem odcházela z projekce s těžkou hlavou. Je spoustu problémů, které by tenhle svět potřeboval vyřešit, a jen málo lidí, kteří se nezabývají jen svými osobními problémy ale i těmi celosvětovými. Nelze se ubránit myšlence, že lidstvo jako takové má skutečně blízko k záhubě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Meggy Meggy | Web | 5. ledna 2012 v 17:05 | Reagovat

Je smutný, že na světě existuje spousta problémů, které by vyřešit šly, kdyby je řešil každý jedinec do jednoho. Jenže... tak to asi nikdy nebude. A neříkám, že já tomuhle nějak pomáhám, no. Taky jsem asi stejná jako ostatní a jenom kecám.

2 Kate Kate | Web | 7. ledna 2012 v 10:55 | Reagovat

Krásně napsané. Souhlasím s tebou. Lidstvo se skutečně blíží do záhuby, je opravdu málo lidí, co se snaží tuhle situaci řešit. Možná, že se na ten dokument taky někdy podívám...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama