Otázky z Jednoho světa

20. března 2012 v 17:25 |  Mýma očima
Letošní ročník festivalu Jeden svět nabízel ke shlédnutí mnoho zajímavých dokumentů. Zúčastnila jsem se i koncertu Chancers v Lucerna Music baru a také jsem poctivě (nooo?) splnila všech sedm festivalových bobříků. A přecpala jsem se baget. Ústřižek z hlasovacího lístku totiž byl poukázkou na bagetu. Za obzvlášť zdařilé plnění některého bobříka byl rovněž odměnou kupon na bagetu. Výsledek? Bobří ocas z dílny Bořka Šípka jsem nevyhrála, bagety už nemůžu ani cítit a dokumenty ve mně zanechaly spousty rozporuplných dojmů a otázek, o které bych se s vámi ráda podělila.

Když se kácí les - Existuje pravda a spravedlnost? Lze jakýmkoliv efektivním způsobem bojovat proti téhle společnosti? Jak se bránit, když mírnou demonstrací nelze skutečnost změnit? Můžeme někomu věřit? V demonstraci, kde jsou policisté převlečeni za civilisty? Je vůbec nějaká šance nebýt umlčeni obušky, slzným plynem či vězením? Lze se bránit téhle konzumní společnosti? Nebýt její součástí? Proč policie poslouchá příkazy a útočí na demonstranty? Proč tak brutálním způsobem? Lze být v tomhle stroji něčím jiným než jen kolečkem navíc, bez kterého by stejně fungoval? Musíme za své ideály a touhu po lepší společnosti vždy zaplatit? Můžeme udělat radikální čin, kterým něčemu zamezíme bez toho, aby tím byl někdo poškozen? Lze ničit cizí majetek bez výčitek svědomí? Jsme schopni prokázat, že si to poškozený zasloužil? Je hoden zavržení ten, co skupinu zradil a díky kterému odhalili všechny pachatele? Zachovali bysme si čest, když bysme byli postaveni před možnost - donášet nebo doživotí?

Proti šikaně - Kde se v lidech bere ta hrubost, ta touha ubližovat druhému? Jak musí být těžké pro šikanované děti svěřit se se svým trápením rodičům nebo zástupcům školy? Jak mohou doufat, že si tím pomůžou a ne uškodí? Pomohlo by, kdyby jim rodiče dodáváli víc sebedůvěry? Kdyby je odmalička ujišťovali, že jsou dost dobré na to, aby snižovaly své mínění o sobě samých na základě urážek ostatních? Lze si radikálním činem zjednat respekt? Je však toto řešení právoplatným řešením? Je lépe udělat chybu, protože zoufale potřebuji něco změnit, nebo čekat na spásu, která nepřijde? Ale co následky? Je snad nejlepší možnost sebevražda a tím i další katastrofa pro celou rodinu? Proč jeden ubližuje druhému? Je chyba v rodině? Že některé děti se rády staví do role tyranů? Ví jejich rodina, co tyto děti dělají ve škole a ve volném čase? Souhlasí s tím, že terorizují ostatní? Snaží se to změnit? Jaké budou děti, co šikanu přežili? Jaký je čeká život? Budou pak spokojení, až peklo skončí, nebo si ponesou psychické následky až do konce života? Čí je to chyba, že šikanu připustil? Může si za to každé dítě samo, že se nedovedlo ubránit? Může si za to, protože ze strachu před dalším týráním mlčelo? Můžou za to rodiče, že to neodhalili, že nepoznali, co jejich dítě trápí? Můžou za to rodiče dětí, které šikanovali? Můžou za to učitelé, kteří si nedokáží ve škole udržet pořádek? Jsou schopni všichni spolupracovat, aby se tomuto fenoménu základních škol postavili?

Argentinská lekce - Jak byl tento dokument natáčen? Nebyl to tak trochu hraný příběh? Co tím chtěl režisér sdělit? Že někteří lidé to nemají na světě lehké? Že děti musí pracovat? Má tenhle film co dělat na Jednom světě? Neumím snad číst mezi řádky, když mne neoslovil? Měla jsem jen já pocit, že je to prostě jen pár záběrů z režisérovy rodiny a rodiny jejich sousedů? Že to nic nového neznamenalo?

Láska v hrobě - Jak neskončit na ulici? Jak na ní přežít? Jak nepít? Jak udržet život v důstojné rovině? Jak pít, ale nenechat se pohltit? Zvládla bych život na ulici? Radši sebevraždu? Zvládla bych sebevraždu? Jsou některé záběry opravdu k smíchu? Jsem jediná, která by spíš brečela? Budu mít po tomhle dokumentu větší pochopení pro bezdomovce, kteří zamořují vzduch v mhd? Jak snadno se někdo z nás může stát někým z nich? Kolik kroků k tomu stačí?

Není úniku - Je správné pouštět pedofila na svobodu, i když si trest odseděl? Kdo ví jistě, jestli byl souzen právem? Je možné mít děti a nebát se, když o ulici dál bydlí pedofil, co se právě vrátil z vězení? Jak může o jednom ze znásilnění mluvit s úsměvem, jako by se nechumelilo? Jak to může někdo poslouchat? Proč ostatní svými demonstracemi týrají jeho bratra? Nese vinu? Je sourozenectví tak pevný vztah, že u sebe někdo ubytuje pedofila? Bylo to tím, že věřil, že čin nespáchal? Pomohl mu čin spáchat? Jak je možné, že zákony povolují, aby osoba, u které jsou pochybnosti, zda svůj brutální čin zopakuje, nebyla definitivně umístěna mimo společnost? Bylo by snad nelidské, kdyby tito lidé byli zavřeni v klecích? Bylo by to pro ně horší než pro blázny, kteří se třeba ničím neprovinili?

Příběhy mučení - Jak je možné, že takovéhle příběhy se pořád dějí? Kde se v bere v lidech touha po něčím utrpení? Začíná to šikanou a končí mučením? Jak je někdo něčeho takového schopen? Je vůbec možné, aby se mučení lidé dokázali zapojit zpátky do společnosti? Budou někdy schopni vést normální život? Budou někdy potrestáni ti, co jim tohle příkoří způsobili? Existuje něco horšího, co může člověka v životě potkat než právě mučení? Dovedu si představit větší hrůzu?

Jsem lepší - Jaké jsou příčiny rodinných rozepří? Může za to výchova? Proč je vztah mezi sourozenci občas tak narušený? Kde se bere v člověku to věčné soupeření? Proč mají děti lidé, kteří je mít nechtějí? Proč po nich touží, když se o ně nechtějí starat? Na kolik je člověk ovlivněn výchovou rodičů? Na kolik si sebou nese svou minulost? Genetiku? Na kolik je schopen opakovat chyby svých předků znovu? Je schopen udělat tomu přítrž?

Modelka - Co je to krása? Kost a kůže? Klade se vůbec nějaký důraz na kouzlo osobnosti? Na pěkný obličej? Proč jsou modelkami dívky, které mi nepřipadají bez nalíčení vůbec pohledné? Které jsou nezajímavé? Mohla bych být taky modelkou, když bych byla dostatečně hubená? Jsou všechny tolik naivní? Na kolik způsobů prodávají své tělo?

Banány na pokračování - Na kolik můžeme věřit médiím? Na kolik můžeme věřit tisku? Ještě méně, než jsem myslela? Korupce naprosto všude? A proč pak věříme zrovna tomuhle dokumentu? Jak moc s námi všichni kolem manipulují? Můžeme jíst vůbec nějaké ovoce, aniž by zatím nestálo vykořisťování? Vykořisťování dělníků? Víme vůbec, čím se stravujeme? Napadlo by nás, že někdo trpí kvůli tomu, že jíme banány? Je to kvůli tomu, že jíme banány? Proč někdo nedělá něco proti nesnesitelným podmínkám, které panují u dělníků pracujících na banánových plantážích? Kdo a co? Jsou podmínky u pěstování jiného ovoce lepší? Můžeme vůbec jíst něco, aby to bylo skutečně zdravé a ještě kvůli tomu nikdo netrpěl? Lze se vůbec soustředit na tolik problémů, které tato společnost má a které denně pod vlivem peněz jen a jen narůstají? Existuje svoboda slova? Neexistuje náhodou jen do doby, než řekneme něco, co by mohlo způsobit někomu velké potíže? Někomu vlivnému? Nebudeme umlčeni?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Maggie Elm Maggie Elm | Web | 20. března 2012 v 18:57 | Reagovat

To bych chtěla vidět. Jak vlastně píšeš už ke mě do komentáře, že tě zajímají hlavně vztahy. Mě taky. Hrozně ráda studuju psychiku vztahů a potom to zkouším uplatňovat v životě. Je to strašná zábava. Tolik řečnických otázek, kdybych se měla vyjadřovat na každé téma asi by to bylo na tři měsíce. Zní to prostě super, i s těma bagetama:)

2 ven ven | Web | 20. března 2012 v 18:58 | Reagovat

děkuju za inspiro. nemám možnost letos na filmy chodit, ale tyhle otázky dávají chuť to přesto vidět:) ukládám, časem shlédnu.

dík. a banány není potřeba jíst:) jednak je v tom hrozné chemie (celej banán leží dlouhou dobu v nějakým sračkoidním nálevu, což pronikne i slupkou), jednak pro naše těla není prospěšné jíst potrviny z jiných zeměpisných pásem, jednak lokální potraviny ti mohou zaručit kvalitu práce lidí, co je vypěstují. to je moje cesta.

3 Kate Kate | Web | 20. března 2012 v 22:24 | Reagovat

Na všechny tyhle otázky bych chtěla znát odpověd. Je hrozné, co všechno se děje. Nikdy nepochopím jak může někdo ostatní šikanovat - je mi hrozně líto obětí. U některých potravin je problém zjistit odkud jsou, jestli někdo dělníky nevykořistoval.

4 Denn♥ Denn♥ | Web | 21. března 2012 v 19:53 | Reagovat

pěknej blog:)

5 Oli Oli | 21. března 2012 v 22:16 | Reagovat

Líbí se mi ten článek, nedá se soustředit na tolik problémů, bohužel, kdyby na to člověk stále myslel, utrápil by se. Nedokážu si představit, že by moje dít bylo šikanováno nebo že by šikanovalo. Bohužel šikana je všude, mobing, bossing.. všechno je o penězích, všichni chtěí být lepší, než ostatní, dokazovat si moc. Humus. Kolikrát jsem myslela na život na ulici, kolikrát jsem měla k tomu blízko. Já netuším, co by to se mnou udělalo.. Vím, že spousta bezdomovců si za to můžou sami, ale taky je sposuta, která za to nemůže. Připoměla jsi mi živé video, jak lidé, kteří měli připravovat maso mučily zvířata. Ty záběry mám před očima. Přála bych jim, aby jim to ta zvířata mohla dvojnásob vrátit. Odporné! A jo, ideál krásy, nechápu to.. proč vychrtlá hnuska? Ach jo..

6 Maggie Elm Maggie Elm | Web | 22. března 2012 v 15:46 | Reagovat

Tak snad vlčí mléko?:D A věř, že běh na tři kilometry děsí i mě a to od doby, kdy ho každý rok musím pravidelně dvakrát běhat:) Bohužel i tohle je jaro.

7 Scabbi Scabbi | Web | 22. března 2012 v 20:52 | Reagovat

Jestli máš ráda humorné romány (U kterých se skutečně nasměješ), tak určitě doporučuji knihu Dokážete udržet tajemství?.
Je opravdu malinká a krásně se vejde do tašky. Rozměr asi tak A6, takže s velikostí žádný problém.
Není sice až tak tenoučká, ale ani ne tlustá. ;-)
Potom (to už asi tak humorné není, ale je to velice zvláštní kniha. A já takový zvláštnosti prostě miluju) kniha Přines mi hlavu čarovného prince, kdy vlastně po celou dobu čtení jsi jakoby na straně zla.. ;-) Tu vážně doporučuju. Formát úplně stejný jako u předchozí.
Bohužel na víc si teď na honem nevzpomenu.. :)

8 Lucerna Lucerna | Web | 22. března 2012 v 23:22 | Reagovat

Za vsetko zlo moze kralovna pycha, najmilsia spolocnicka ludi.
Zamyslela si sa nad tym poriadne a zasipala svet samimi otaskami.. odpovede su vsak vedsinu v nedohladne a ak aj by boli, tak by ich clovek len tazko pocuval. Aspon si to myslim, ked tak nad tym uvazujem.

9 bludickka bludickka | Web | 23. března 2012 v 8:15 | Reagovat

[5]: kampak zmizel tvůj blog? Tys ho zrušila?

10 Someone Invisible Someone Invisible | Web | 23. března 2012 v 20:33 | Reagovat

Jo. Mě hrozně irituje, když mě otravujou s tim, co mam dělat, když sem todle todle todle... Dřív sem se jim i snažila něco málo vysvětlit, ale teď jim spíš jenom řeknu, že mi to je jedno, že sem já a tečka...

11 Oli Oli | 26. března 2012 v 0:53 | Reagovat

[9]: Jojo... zrušila...

12 bludickka bludickka | Web | 26. března 2012 v 10:05 | Reagovat

[11]: Proč? To je škoda!!

13 Alisa Alisa | Web | 29. března 2012 v 16:58 | Reagovat

Och, áno, Alisa je piča blbá, ale väčšinou prejavujem absolútne nulový záujem . Proste fakt, to už by som sa mohla trápiť nad všetkým . Ono je to totiž pekné zaujímať sa o všetky problémy tohto sveta, ale akosi nerealizovateľné . No prosím, ja sa týmto zaoberať, pomrela by som hladom a útrápila by som sa, pretože deťom, ktoré mučia a znásilňujú pomôcť neviem a ľuďom, ktorých rozpredávajú na orgány tiež nie . Som hrozná, fajn, priznávam to . Nič z toho radšej neriešim . Som ľudský ignorant a veľký sebec . je mi ľúto aj slonov, ktorých zabíjajú kvôli klom, ale nemôžem to proste začať rozoberať a sledovať to . Na to nemám dostatočnú empatiu . Ale banány nejem .

14 Vera Vera | Web | 30. března 2012 v 22:04 | Reagovat

na tomhle festivalu jsem byla a připadalo mi to moc zajímavý!!! všechny ty příběhy jsou bohužel pravdivé a to co tady píšeš je moc hezký! :D škoda že nám (škola umožnila) vidět jenom dva filmy. Jeden byl o diskriminaci a částečně i o rasismu a ten druhý o lidech v Etiopii, lae nedokážu ho pořádně popsat. škoda že se tyhle věci skutečně dějí a je téměř nemožné je zastavit...

15 Sherylin Lee Sherylin Lee | E-mail | Web | 24. července 2012 v 18:16 | Reagovat

Ako Ťa mohlo napadnúť toľko otázok? Ale je to dobré. Človek sa zamyslí ale odpovede vôbec nie sú pozitívne. Väčšinou na mňa doľahnú a potom... Niekedy je jednoduchšie nič neriešiť. A žiaľ, presne to je to, čo väčšina ľudí robí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama