Nezahlcený prostor

14. října 2012 v 12:10 |  Pokusování
Nejlépe se pracuje, tvoří a vůbec soustředí v nerozptylujícím prostředí. To jsem vycítila sama na sobě už před časem. Možná tenhle důvod mě dokonce navedl směrem k minimalismu. Občas cítím, že mě ze soustředění ruší naprosto všechno. Moje myšlenky těkají a nejsem schopna udržet pozornost. Mám nutkání uzavřít se do prostor, kde mě nebude rozptylovat vůbec nic. Čímdál častěji uvažuju, že budu psát v koupelně. Ve vaně. Ovšem trochu nepohodlné. Nicméně když tohle přehlédnu, chybí mi k dokonalé jednoduchosti zásuvka. Abych mohla vše skrýt pod závoj tmy a nechat svítit jen papír a tužku. A všechno kolem zahalit do temnoty. Nejtvořivější z prostředí, které si dovedu představit. Jednou vyzkouším. Taky mě láká, tak jako kdysi, postavit si bungr ze židlí a deky. Kde budu jen já a lampička. A určitě zvědavá kočka. Jen se obávám zklamání ze špatného výsledku. Už nevím, k čemu jinému by se pak mé naděje upínaly.

Je třeba si ale příjemnější prostředí navodit v běžných podmínkách. Samozřejmě hlavním nástrojem je úklid. Pracovního stolu, okolí, i pracovní plochy počítače. Stačí prý se věnovat očistě deset až patnáct minut denně. Nejde tu o snahu po dokonalosti, jen o čistý, pokud možno co nejprázdnější prostor. Už delší dobu se snažím mít na stole pouze notebook. Ehm, ne vždy to vydrží. Ale sama cítím, že přeplněný prostor mi brání v koncentraci. Chystám se na úklid i zbývajících částí pokoje. Trošku odkládání, ale dojde na to, vím. Postupně. Snad. Došlo i na rychloúklid v mém počítači. Veškeré dokumenty jsem doslova naházela do složky dokumenty, fotky do obrázků, písničky do hudby. A zrušila jsem funkci zobrazit ikony na ploše. Teď je důležité pracovat jen v jednom okně. A neotvírat si jich několik naráz. V tom se musím cvičit. Ale jediné, co se mi nepodařilo pochopit, je nově nainstalovaný spouštěcí program Launchy, resp. nastavit fungující adresář. Tak, aby vyhledával v celém počítači. Máte někdo zkušenost, kterou byste mohl dát k dobru? A jak na tom vůbec jste vy? Umíte se soustředit? V hluku, v nepořádku? Dokáže i přesto všechno být vaše myšlení tvořivé?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | E-mail | Web | 14. října 2012 v 15:36 | Reagovat

No, já se umím soustředit. A někdy, když píšu, si pouštím i muziku. Rockovou. Co spíš potřebuju, je hrnek kafe, kapučína, rozpustné kávy s mlékem nebo zeleného čaje...
Úklid? Teď uklízím fotky, co jsem si postahovala z netů. Je jich opravdu hodně. Taky jsem si srovnala dokumenty. Ale ikonky z obrazovky rušit nebudu, protože je celkem často používám a nechce se mi rozklikávat Dokumenty a hledat další složky... Proč, když to mám jedním klikem na ploše.
Ale plochu zcela zahlcenou nemám, to zas ne...
Zřejmě k soustředění potřebuješ opravdu klid a pravidelnost a čistý prostor bez rušivých prvků.

2 Arkadina Arkadina | Web | 14. října 2012 v 18:52 | Reagovat

Soustředí se mi nejlépe, když jsem sama a je ticho. A zbytek, možná ten uklizený stůl. Naštěstí teď máme jeden stůl, jak na jídlo, tak na práci, takže je vždy čistý. A doma se mi daří na něm udržovat pořádek. Jsem minimalista. Aspoň v něčem. Na ploše dva ikony. Jenom do otvírání oken jsem blázen. Dvacet je obvyklých. A kreativní? To nejsem nikdy. Ani kdybych měla dokonalý klid.
Bunkry jsou prima. A kočka by mohla být zábavná. Jenom asi poněkud rozptylující.
S hledáním nemám zkušenost, takže neposloužím. Ale mohu se poptat.

3 L. L. | Web | 15. října 2012 v 17:44 | Reagovat

Hi. Kdysi mi to nedělalo vůbec problém, ale teď dělá. Jsem hodně nesousředivý člověk. A štve mě, jak se musím v práci na všechno soustředit. Třeba na ředění léků, na to, co do mě mluví pacient, v zápětí doktorka a pak kolegyně a teď se z toho nezbláznit a vše pomalu splňovat. Fuuu

4 pavel pavel | Web | 16. října 2012 v 21:08 | Reagovat

To by ses doma u mne asi dobře necítila. Jsem tu v Praze v malém prostoru obležený po rozvodu po odstěhování ze společného velkého bytu tisíci věcmi a jde mi to už pomalu na nervy. Už mi to taky jde na nervy, tisíce knih, tisíce CD... chci to taky omezit, ale to vyžaduje hodně času.

5 Idealist. Idealist. | Web | 17. října 2012 v 15:51 | Reagovat

Já jsem umělec;D, a umělci potřebují při psaní klid (hudba nevadí:D), a hlavně aby mi nikdo nekoukal přes rameno a nerušil proud mých myšlenek:))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama